Vánoce v interiéru

 

Jak se zorientovat v každoročních trendech a novinkách ve vánočních dekoracích je pro každého (každou) z nás nelehký úkol. Pojďme si ale říct to nejdůležitější, co je výhodou stávající doby, která již zkusila téměř vše a jen vzájemnými kombinacemi v materiálech, tvarech a barvách nás umí znovu ohromit – přiznejme si, že moderní je dnes cokoliv, pokud to umíme prodat. To znamená – fantazii se meze nekladou, popusťme uzdu troufalým vánočním nápadům!

Ať už se jedná o vánoční tabuli, výzdobu vánočního stromku, světýlek v oknech nebo interiérových dekorací, nehleďme na praktičnost. O Vánocích není důležitá. Je to pro nás čas, který si máme užít v dobré náladě od příjezdu domů, až po klidné usínání. Jestliže nám po celodenním stresu v práci zvedne náladu miliarda světýlek v zahradě a na oknech, dejme si práci s tím, že jimi zkrášlíme celý exteriér domu či bytu. Pokud dáváte přednost vůni lesa, obklopte se živoucím chvojím v celém domě od předsíně po ložnici. Toho, co máme rádi, není v tomto období nikdy dost, i když to stojí více práce nebo peněz. Důležité je držet se jedné či dvou věcí, například kroucených větví nebo chvojí, a vyvažovat jimi všechny dekorace v interiéru. Učinit z toho tzv. základní kámen vánoční výzdoby.

Jistě máte doma již za dlouhá léta nahromaděné různé vánoční dekorace a s každým dalším rokem přibývají, protože obchody nás obklopují vánočním šílenstvím a novými nápady, jak o Vánocích zaplnit každý kout našeho domova. Nejsou to jen lapače prachu, ale také – a hlavně – lidí. Ve snaze nezažívat co rok stejné vánoční tempo a vystavit stejné vánoční kýče, jako v letech předchozích, nakupujeme další a další dekorace, co nám mají přinést změnu do života v podobě lépe vypadající interiérové výzdoby. Není na škodu koupit si nové věci, protože pokud se cítíme dobře například v obchodě zavezeném novými a moderními vánočními věcmi, chceme je také a chceme se tak cítit i doma. Ovšem není možné co rok vystavit všechny dekorace a snažit se je „sladit“ do nějakého záhadného celku připomínajícího Vánoce.

Jak tedy na to, abychom si užili o Vánocích všeho dost a přitom nezahlcovali své podvědomí zbytečnostmi? V interiéru platí všeobecné pravidlo optického klamu, kdy se snažíme barvou nebo materiálem schovat vyčnívající objekt nelahodící konceptu prostoru. Vyberme si tedy v každé místnosti jedno místo/prostor, který bude středem pozornosti a kam naaranžujeme vánoční atmosféru prostřednictvím vánočních dekorací. Může to být jídelní stůl, roh místnosti, strop, barový pult.. cokoliv. Je ale dobré ponechat onomu místu důležitost a nepřebíjet jej dalšími dekoracemi všude po místnosti. V takovém případě si totiž můžeme vyhrát s výzdobou místa naplno a je jedno, jestli použijeme staré dekorace, nebo nové a moderní věci ve vánočním duchu. Nezáleží ani na tom, jakou zvolíme barevnou kombinaci a jestli se nám bude hodit k dekoraci v koupelně nebo v předsíni. Samozřejmě můžeme sladit celý dům či byt v jednu barevnou škálu vánočních dekorací a světel, ale není chybou užít si různorodost dlouho nastřádaných vánočních kýčů. Každou dekoraci založme na vybraném „základním kameni“, například kroucených suchých větví a sami uvidíte kouzlo propojení interiéru celého domova.

Nebojte se experimentovat po svém a nebojte se věnovat každý rok chvíli času roztřídění vánočních dekorací. Co se již nehodí, můžeme použít do vánočních svícnů vyráběných dětmi ve školách a školkách, nebo můžeme sami zapojit svou tvořivost a vyrobit něco pro radost svým blízkým. Nebojte se darovat maličkosti v domnění, že vám budou starší předměty chybět. Nebudou! Více vám bude chybět krásná vzpomínka a radost v očích těch, které obdarujete.

VITAE Design