Jak vybrat správnou podlahu?

 

Podlaha je základ každého interiéru. Podlaha ovlivňuje naše možnosti v následném navrhování, leckdy i styl pro interiér a má velký vliv na možnosti použití barev v interiéru.

Od podlahy se tak nakonec odvíjí atmosféra konečného interiéru, a proto je potřeba věnovat jejímu výběru dostatečnou pozornost. Od podlahy očekáváme přesně to, co od života, a musíme tedy zohlednit vše, čemu bude v budoucnu čelit. Zda si pořídíme psa nebo budeme mít děti, které změní dům ve veřejné hřiště. Chceme tedy, aby byla podlaha nejen krásná, ale také funkční, odolná a praktická. Nejlépe snadná na údržbu. Je ale třeba přizpůsobit její materiál typu stavby a plánovanému stylu interiéru.

Naštěstí máme dnes nepřeberné množství podlah od vinylových krytin, přes laminátové, lité nebo stěrkované podlahy, dlažbu, až ke kvalitním tradičním dřevěným podlahám. Výběr podlahy samozřejmě ovlivňuje finanční rozpočet, ale neznamená to, že i za rozumnou cenu bychom si nemohli užívat uživatelských výhod a kvalit. Tři základní typy podlah jsou vinylové podlahy, laminátové a dřevěné podlahy.

Vinylové podlahy jsou v současné době vůbec nejoblíbenější podlahová krytina výjimečná nejen svým množstvím dostupných dekorů a povrchových úprav, ale také odolností vůči mechanickému poškození, voděodolností nebo akustickými vlastnostmi. Výhodou je cenová dostupnost a jednoduchá údržba. Kvalitní vinylové podlahy lze navíc pokládat i na vodní podlahové topení. K dostání je v rolích nebo ve formě vinylových dílců.

Laminátové podlahy jsou význačné především svou odolností vůči vysokým podpatkům, psím drápkům nebo dětským hrám. Odolají navíc ostrému slunci a plusem je jejich snadná pokládka i údržba.

U dřevěných podlah je důležitá jejich pravidelná údržba jako lakování, olejování a voskování. Pokud je o ni však dobře pečováno, vydrží nám dřevěná podlaha 30 let i více. Výhodou je její měkkost a hřejivost na dotek, nebo možnosti individuálních oprav případných škrábanců a jiných známek opotřebení. Dřevěné podlahy používáme především v interiérech prvorepublikových vil a samozřejmě ve srubech a roubenkách k zachování autenticity. Není ale výjimkou ani v novostavbách či developerských projektech.